קדימה שרון > כספים > שער הדולר

שער הדולר

שער הדולר

כספים

כלכלות העולם מבוססות כידוע על סחר חליפין בשירותים, משאבי טבע וסחורות מסוגים שונים. התיעוש והקדמה הטכנולוגית הפכו את העולם ל"כפר גלובלי", מקום בו מדינות וחברות עושות עסקים עם עמיתיהן מהצד השני של העולם. פעולות גומלין כלכליות אלו מתבצעות במקרים רבים בעזרת שער היורו והדולר, המטבע האמריקני. הדולר אשר נחשב לאחד המטבעות החשובים בעולם מגובה על ידי הכלכלה האמריקנית, שהיא הגדולה והחסונה מבין כל הכלכלות בעולם המערבי. עובדה זו מביאה ממשלות רבות להחזיק את רזרבות מטבע החוץ שלהן בדולרים ובכך להפגין אמון ביציבותה וכוחה של הכלכלה האמריקנית.

השפעתו של שער הדולר

כאמור הדולר הוא אחד מהמטבעות החשובים ביותר בעולם, חברות פרטיות רבות כמו גם ממשלות משתמשות במטבע זה ומסתמכות על יציבות שערו היציג. שינויים דרסטיים בשערו של הדולר גרמו לא פעם לתגובות חריפות שלא לומר אלימות מצד כלכלות רבות ברחבי העולם, מיתון, פיטורים והאטה ביבוא ובפעילות הכלכלית בכלל הן רק חלק מהתגובות לשינויים קיצוניים בערכו של הדולר, אחד מהאינטרסים הבולטים ביותר של הכלכלות המערביות בכלל והכלכלה הישראלית בפרט הוא לשמור על הדולר יציב כלל הניתן ללא טלטלות מיותרות אשר פוגעות באספקטים רבים של המשק.

שער הדולר בצל המשבר הכלכלי

המשבר הכלכלי אשר פקד את העולם לפני זמן לא רב ממשיך להכות גלים בכלכלה העולמית זמן רב לאחר סיומו. הכלכלה האמריקנית ספגה מכה קשה ורק בתקופה האחרונה מתחילה בתהליך צמיחה מחודש, עם זאת האמון בדולר האמריקני נשאר על כנו למרות שהמשבר היה מהחמורים והרציניים בהסטוריה.

הכלכלה העולמית היא כמו גלגל שמסתובב ומשתנה ללא הרף, עם זאת ישנם פרמטרים קבועים אשר משמשים כעוגן לספינות בלב ים. שער הדולר הוא אחד מהעוגנים הללו, עלינו לעשות כל שידרש על מנת לשמור על יציבותו.

כספים נוספים

קדימה שרון